Nebola to jednoduchá úloha. V roku 2016 mesto Amsterdam vyhlásilo tender na stavebný projekt na pozemku Amstelkwartier, v bývalej priemyselnej oblasti. Cieľom bolo postaviť bytový dom s architektonickým nádychom, ktorý zároveň spĺňa platné normy pre zelené budovy.
Prešlo päť rokov a Amsterdam môže byť hrdý na svoj nový symbol moderného a trvalo udržateľného života. Stavba vysoká 73 metrov je najvyššou drevenou budovou v Holandsku a svojim obyvateľom ponúka úžasný výhľad na rieku Amstel, prístav Stadshaven Amstelkwartier a park Somerlust.
Pre mestských ľudí
HAUT AMSTERDAM – nová „haute couture“ budova v holandskom hlavnom meste – však ponúka viac než len nápadnú fasádu a krásny výhľad. V budove s 21 poschodiami sa nachádza 52 bytov v strednej cenovej kategórii. Stabilitu budovy zabezpečuje betónová základová doska postavená na betónových základoch, čo je v meste Amsterdam, kde sú pivnice na úrovni spodnej vody, absolútne nevyhnutné. Hlavná konštrukcia je však vyrobená z dreva, pričom na celú plochu bolo použitých 2800 m3.
Udržateľný stavebný materiál
Drevo je trvalo udržateľný materiál, ktorý je obnoviteľný a nepoškodzuje životné prostredie. Navyše sa dá aj recyklovať. Drevo zachytáva CO2 a tým prispieva k zníženiu jeho koncentrácie v atmosfére. Množstvo dreva použitého na túto stavbu, zachytí až 2500 ton CO2, čo zodpovedná ročným emisiám, ktoré vyprodukuje približne 400 domácností.
HAUT AMSTERDAM však nezískal najvyššiu certifikáciu BREEAM* pre zelené budovy len kvôli primárne použitému stavebnému materiálu. Bytový dom zaujme aj množstvom ďalších kvalít. Pomocou potrubného systému Geberit PE-HD je možné zachytiť až 99% dažďovej vody, ktorá sa následne použije na zavlažovanie strešných záhrad. Kanalizačný systém s Geberit Silent-db20 a Geberit Sovent zaisťuje priestorovo úsporné a zvukovo optimalizované riešenie. Fasáda je vyrobená z trojitého skla, ktoré odráža teplo a je vybavená solárnymi panelmi na výrobu energie, ktoré sa rovnako nachádzajú aj na streche budovy. Maximálne denné svetlo a vetranie napájané veternou energiou za pomoci CO2 senzorov zaisťuje príjemnú klímu bývania – skutočný luxus v srdci tohto husto obývaného mesta.
*BREEAM je metóda hodnotenia životného prostredia vypracovaná organizáciou pre výskum v stavebníctve. Pochádza z Veľkej Británie a ide o systém hodnotenia ekologických a sociokultúrnych aspektov udržateľnosti budov.
Geberit Know-how
Kanalizačný systém Geberit Silent-db 20 a Geberit Sovent
Geberit PE-HD
Inštalačný systém Duofix
Realizácia:
Architektonická firma: Team V Architectuur, Amsterdam
Developerská firma: Lingotto, Amsterdam
Projekčná firma: Arup, Amsterdam
Generálny dodávateľ: J.P. van Eesteren, Gouda
Adresa:
Korte Ouderkerkerdijk 1, Amsterdam
Dokončenie stavby: 2021