"The Valley", Amsterdam: Odbornosť spoločnosti Geberit | geberit.sk

Vytesané z kameňa The Valley (Údolie), Amsterdam (NL)

„The Valley“ ponúka vysokokvalitný obytný priestor uprostred Amsterdamu. Verejná časť budovy získala certifikát udržateľnosti BREEAM Excellent. K tomuto úspechu prispeli aj kompetencie spoločnosti Geberit v oblasti sanity.

„Budova bude len sotva v skutočnosti vyzerať tak ako na ilustráciách“, sťažoval sa v roku 2016 holandský kritik architektúry Mark Minkjan na prvé vizualizácie projektu. “The Valley“, ako sa komplex budov vo výškovej a finančnej štvrti Zuidas v Amsterdame nazýva, však stojí už od roku 2021 a vizualizáciám sa pozoruhodne podobá.

Projekt The Valley (Údolie)

Zvonka hladká, zvnútra drsná skalnatá roklina: "The Valley" v Amsterdame (NL) (© Marcel Steinbach)

Počiatočná skepsa nie je prekvapujúca. “Údolie“ spochybňuje zaužívané predstavy o architektúre. Pripomína lom, z ktorého vnútra sa ťaží stavebný materiál. Zvonka sú steny komplexu budov hladké, pokryté zrkadlovým povrchom. Vnútri sa otvára drsná skalnatá roklina.

Táto mestská hora s tromi vežami vysokými až 102 metrov skrýva 198 bytov s rozlohou od 55 do 400 metrov štvorcových. Spodná časť je vyhradená na verejné využitie. Na piatich poschodiach sa nachádzajú kancelárie, obchody, reštaurácie, bazén, posilňovňa, výstavné priestory a prírodovedné múzeum.

Zelená zvonku aj zvnútra

Teraz ešte holá fasáda sa čoskoro zazelená: Rastie tu 155 druhov rastlín (© Marcel Steinbach)

Príroda je neoddeliteľnou súčasťou tohto architektonického diela. Výsadbou bol poverený Piet Oudolf, veľmajster holandskej záhradnej architektúry. Výsadba? Tento termín nevystihuje komplexnosť úlohy vzhľadom na vertikálnu záhradnú krajinu, ktorú Piet Oudolf realizoval v “Údolí“. Na desiatich poschodiach rastie 155 druhov rastlín. Zatiaľ čo na nižších poschodiach rastú kvitnúce kríky a stromy, na horných terasách prežívajú najmä stredomorské byliny.

To však nie je jediný dôvod, prečo sa The Valley považuje za zelenú budovu. The Valley je takzvaná “plusová energetická budova“ a vyrába viac energie, ako čerpá. K tejto energetickej účinnosti prispievajú fotovoltické systémy na strechách, diaľkové vykurovanie a trojité zasklenie, podlahové vykurovanie a chladenie.

DÔVERA V GEBERIT

Jeroen Kemmink

Spoločnosť Geberit tiež prispela k získaniu ocenenia “BREEAM-NL Excellent“ podľa certifikačného štandardu BREEAM, ktoré bolo udelené spodným, verejným podlažiam. Koniec koncov, efektívne zásobovanie vodou a odvádzanie odpadových vôd sú tiež dôležitými kritériami pre certifikáciu udržateľných budov. “Šetrné využívanie vody bolo od začiatku dôležitou témou,“ pripomína Jeroen Kemmink, zodpovedný projektový manažér zo strany spoločnosti Geberit.

Aby bolo možné zaručiť minimálny objem splachovania pri optimálnom splachovaní WC, optimalizovali sa potrubné systémy a skrátili sa cesty vody. Na tento účel sa stavitelia rozhodli pre účinný odtokový systém SuperTube. “Úzka podpora bola predpokladom toho, aby sme mohli toto riešenie spoločne realizovať,“ hovorí Jeroen Kemmink. “Bez dlhoročnej spolupráce a vzájomnej dôvery by to nebolo možné.“

"Údolie" spochybňuje bežnú predstavu o architektúre (© Marcel Steinbach)
Na spodných piatich poschodiach sa nachádzajú obchody, kancelárie, reštaurácie a prírodovedné múzeum (© Marcel Steinbach)

Fakty

ZAREGISTRUJTE SA NEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.